Університет має давні традиції міжнародного співробітництва, є учасником освітніх та професійних асоціацій, що свідчить про визнання світовою науковою спільнотою вагомої ролі університету у сфері підготовки висококваліфікованих фахівців з різних галузей, а також займає високі позиції у національних та міжнародних рейтингах університетів.
За дослідженням QS World University Rankings Каразінський університет увійшов до 500 найкращих університетів світу.
QS World University Rankings — це глобальне дослідження та рейтинг кращих вищих навчальних закладів світового значення за показником їх досягнень у галузі освіти і науки. Рейтинг розраховано за методикою британської консалтингової компанії Quacquarelli Symonds (QS). Створений у 2004 році Quacquarelli Symonds спільно з британським виданням Times Higher Education, рейтинг QS є одним із найбільш впливових глобальних рейтингів університетів.
Асоціація вищих навчальних закладів-партнерів України та Російської Федерації
Асоціацію було створено у вересні 2011 року. Мета її діяльності — конкретизувати і деталізувати пріоритетні аспекти російсько-українських відносин у гуманітарній сфері, розширити можливості реалізації спільних освітніх та наукових проектів, а також сприяти подальшому динамічному розвитку взаємовигідних українсько-російських відносин.
Європейська мережа освіти в галузі керованого термоядерного синтезу (FUSENET)
Організацію було засновано за підтримки Європейської Комісії у грудні 2010 року.
Провідна мета проекту — за допомогою створення розгалуженої освітньої мережі у галузі керованого термоядерного синтезу поліпшити якість підготовки фахівців у цій сфері, розширити відповідну навчальну діяльність у Європі, сприяти обміну досвідом.
Велика хартія університетів (Magna Charta Universitatum)
Велику хартію університетів підписано 18 вересня 1988 року під час урочистостей, присвячених 900-річчю Болонського університету.
Документ окреслює фундаментальні принципи, якими мають керуватись університети, щоб забезпечити розвиток освіти та інноваційний рух у світі, який швидко змінюється. Метою документа стало відзначення найважливіших цінностей університетських традицій і сприяння тісним зв’язкам між університетами Європи та інших регіонів світу.
Асоціація Європейської мережі ядерної освіти
Міжнародна організація, яку було створено 22 вересня 2013 року, спрямована на розвиток досліджень та збереження досвіду в ядерній галузі шляхом підтримки вищої освіти і навчання.
Євразійська асоціація університетів
Неурядова організація, створена у 1989 році як Асоціація університетів СРСР. У 1992 році її було перетворено в Євразійську асоціацію університетів, яка наразі об’єднує 128 університетів з Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Латвії, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменії, Узбекистану та України.
В рамках асоціації здійснюються різноманітні заходи, спрямовані на практичну реалізацію ідей євразійства у сфері освіти і науки, збереження та розвиток єдиного освітнього простору і гуманітарного співробітництва.
Європейська асоціація університетів
Найбільша організація, що представляє університети та вищу освіту загалом у Європі. Вона налічує більше ніж 850 членів у 47 країнах.
В рамках асоціації здійснюється співпраця та обмін інформацією між вищими навчальними закладами, а також проведення спільних дослідницьких проектів.
Міжнародна асоціація університетів
Всесвітня асоціація вищих навчальних закладів, яку було засновано у 1950 році за підтримки ЮНЕСКО. Вона налічує понад 150 країн-членів та співпрацює із загальною мережею міжнародних та національних організацій.
Метою діяльності асоціації є розвиток принципів свободи і справедливості, людської гідності та солідарності у навчальній діяльності, науковій сфері та сприяння удосконаленню вищої освіти загалом.
Scopus
Каразінський університет посідає друге місце в Україні у рейтингу науково-метричної бази Scopus, яка містить більше 47,4 млн. реферативних записів і є ефективним інструментом відстеження та аналізу цитованості статей, що публікуються у наукових виданнях.
Scopus — бібліографічна і реферативна база даних та інструмент для відстеження цитованості статей, опублікованих у наукових виданнях. Є однією зі складових інтегрованого науково-інформаційного середовища SciVerse.
Рейтинг вищих навчальних закладів України ЮНЕСКО «Топ–200»
Університет п’ятий рік поспіль є другим серед класичних університетів у національному рейтингу «Топ—200. Україна» і посідає третє місце серед всіх вищих навчальних закладів України.
В основі методики рейтингу — система визначення рейтингів кращих університетів світу Shanghai Jiao Tong University TOP—500, яку було максимально наближено до української системи вищої освіти.
University Ranking by Academic Performance
Університет видає 46 друкованих та електронних періодичних наукових видань. Згідно з результатами міжнародного рейтингу наукової ефективності University Ranking by Academic Performance (URAP), що визначається Інститутом інформатики Технічного університету Середнього Сходу (Middle East Technical University, Туреччина), за 2013/2014 рік університет зберіг перше місце серед університетів України і посів 1 444 місце серед більш ніж 2 500 кращих університетів світу.
Національна система рейтингового оцінювання діяльності вищих навчальних закладів
Станом на 2013 рік згідно з Національною системою рейтингового оцінювання діяльності вищих навчальних закладів університет займає чільне місце серед численних освітніх закладів України, зокрема, за двома критеріями — «Міжнародна активність» та «Якість контингенту студентів» — є лідером з-поміж українських класичних університетів.
Академічний рейтинг університетів світу
Каразінський університет — єдиний із українських вищих навчальних закладів входить до групи 500+ Академічного рейтингу університетів світу, відомого як «Шанхайський рейтинг», що складається в Інституті вищої освіти Університету Шанхай Цзяотун.
Webometrics Ranking of World Universities
За результатами Вебометричного рейтингу університетів світу (Webometrics ranking of world’s universities), за яким аналізують ступінь представлення діяльності університетів в інтернет-просторі, Каразінський університет посідає 5 місце в Україні та 1 378 — у світі.